Slovní hodnocení povídky – Literární soutěž Tovaryši kalamáře

Tak i já jsem konečně dostala slovní hodnocení mé povídky Takové, jako jsi ty, zabíjím. Použila jsem starší příběh o lovci upírů a jiných potvor, protože tématem literární soutěže, kterou pořádalo nakladatelství Gorgona, byla Bestie. Říkala jsem si, že to nejspíš porota neskousne, protože tam přece jen bylo hodně sexu a ještě k tomu mezi dvěma pány. Ale nakonec jsem dopadla dobře. Umístila jsem se v té lepší půlce mezi 110 autory, kteří zaujali, ale do postupujících 19 se nedostali. Byly mi vyčteny chyby (a to jsem si to po sobě několikrát četla a dcera mi to betovala) a taky dlouhé zbytečné popisy. Líbil se jim sex 😀 No, jestli chcete, můžete si jejich zpověď přečíst a posoudit. A kdo najde odvahu, může příští rok také soutěžit. Stačí si hlídat Tovaryši kalamáře.

Hodnocení poroty 
Povídka se nám líbila – má ​zajímavý námět, slušné tempo a působivou atmosféru​. Text je  dobře strukturovaný, s funkčním dramatickým obloukem, hezky vykreslenými postavami,  uvěřitelnými a živými dialogy. Potěšila nás také ​svébytná poetika​ se smyslem pro detail.
Textu bohužel škodí – a to hlavně na prvních stranách – četná stylistická a gramatická  zaškobrtnutí, která zřejmě vyplývají z nepozornosti. Zejména přívlastky jsou až příliš často  ve špatných tvarech.  Ve čtenáři to pak zbytečně vyvolává dojem, že si autor text po sobě pozorně nepřečetl.   Doporučujeme také věnovat větší pozornost nadužívání přivlastňovacích zájmen, která jsou zpravidla  v textu zbytečně, protože z kontextu je zcela jasné, o čí ruce nebo dýku se jedná.

Drobnou výtku máme také k mnohdy zbytečně šroubovaným popisům. Zatímco v líčení  prostředí mohou být užitečná pro zpomalení tempa a navození atmosféry, v popisech soubojů  a obecně rychlejších akcí jsou kontraproduktivní, protože zdržují. Kratší úsporné věty zkrátka přispívají  k větší dramatičnosti a spádu akce.

Poslední doporučení se týká formální struktury textu – například erotická scéna mezi lovcem  a Samuelem (jinak velmi dobře zvládnutá) by si kvůli lepší čitelnosti zasloužila rozdělit na víc  odstavců. Co vypadá jako snesitelně dlouhý odstavec na monitoru počítače, se v knižní sazbě  slije v monolitický blok na dvě strany, který se špatně čte.
Ač se může zdát, že výtek máme hodně, pozitivní dojem převažuje. V zesílené konkurenci  letošního ročníku soutěže však rozhodovaly i naprosté maličkosti. V žádném případě bychom  Vás proto nechtěli kritikou demotivovat – jednoznačně psát umíte a jsme přesvědčeni, že po  patřičných úpravách a jazykové korektuře by se Vaše povídka mohla leckde dočkat  publikace. A pokud se příští rok zúčastníte Tovaryšů kalamáře, velice rádi si od Vás opět něco  přečteme.

 

 

Slovní hodnocení povídky – Literární soutěž Tovaryši kalamáře
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *